•

1945 Janina Ryłko organizuje pierwszą czteroklasową Szkołę Podstawową w Świerczynie. Zajmuje ona dwuizbowy budynek (obecnie Dom Nauczyciela).

1950 Szkoła otrzymuje drugi budynek (obecnie mieści się tam Gminna   Biblioteka Publiczna). Wzrasta liczba klas, jest ich już siedem.

1958 Obowiązki kierownika szkoły objął Alojzy Nert. Grono pedagogiczne liczy kilka osób, ale nauczyciele często zmieniają miejsca
          pracy,przenoszą się do innych miejscowości.   W szkole uczy się 176 uczniów. Sześć lat później – 220. Dwuzmianowa nauka,

zimne pomieszczenia, brak węzła sanitarno – higienicznego wpłynęły na podjęcie decyzji o  budowie nowej szkoły.

1963 Wałeckie Przedsiębiorstwo Budowlane rozpoczyna budowę szkoły. Pomocy udzielali kombatanci 1 Warszawskiej Dywizji Kawalerii.

29 sierpnia 1965 roku uroczyste oddanie do użytku nowej szkoły i nadanie jej imienia 1 Warszawskiej Dywizji Kawalerii.
          Po reformie szkolnej powstała ośmioklasowa szkoła podstawowa.

1969 Dyrektorem zostaje Henryk Szmythaber.

1972 Dyrektorem szkoły zostaje Maria Zielińska.

1976 Powstaje Harcerski Zespół Wokalny „Kropelki”, który pod opieką Danuty i Witolda Bańkowskich, przez trzydzieści lat
          swojego istnienia wyśpiewał wiele nagród w licznych konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich.

1985 Uroczyste wręczenie sztandaru, ufundowanego przez   społeczeństwo Świerczyny. Otwarcie Izby Pamięci Narodowej.

1991 Nowym dyrektorem, wyłonionym po raz pierwszy w drodze konkursu, zostaje Jan Łapiński.

1994 Dzięki staraniom dyrektora Jana Łapińskiego powstaje w szkole pierwsza pracownia komputerowa, w której uczniowie mogą nabywać umiejętności  niezbędne w XXI wieku.

1996 Przyłączono do szkoły podstawowej przedszkole i utworzono  Zespół Szkół w Świerczynie.

1999 Dyrektorem zostaje Gabriela Żółtowska. Budynek szkoły liczy już 31 lat, więc domaga się renowacji. Przeprowadzone zostają możliwe, ze względu na ograniczone fundusze, prace remontowe. Unowocześniona zostaje pracownia komputerowa.

2005 Kolejnym dyrektorem zostaje Mariusz Moga.
          Do zespołu włączono trzecią placówkę: Publiczne Gimnazjum w Świerczynie.

2009 Dyrektorem zostaje Krystian Ignacak.

2014 Obowiązki dyrektora obejmuje Małgorzata Grodzińska

2015 Nowym dyrektorem zostaje Beata Wrzosek-Majewska

2018 Dyrektorem zostaje Mariola Buczkowska-Słomka.

Placówka prężnie uczestniczy w wielu projektach i programach rządowych, dzięki którym zostaje unowocześniona pracownia             komputerowa,kuchnia i stołówka szkolna, również małe remonty przeprowadzane na terenie szkoły dodają jej nowego blasku.