Projekty edukacyjne
- 03.2021
Lekcja Enter
Lekcja:Enter” to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli oraz kadry kierowniczej szkół , w ramach którego prowadzono bezpłatne szkolenia , jak zmienić sposób prowadzenia lekcji, by bardziej angażowały uczniów, rozwijały w nich umiejętność krytycznego i twórczego myślenia oraz uczyły pracy w zespole
Celem projektu jest :podniesienie kompetencji z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TiK) wśród kadry nauczycielskiej szkoły oraz do kreatywnego i efektywnego wykorzystania e-zasobów i urządzeń mobilnych na lekcjach. W 40 godzinnym kursie uczestniczyło 60 % nauczycieli z naszej szkoły, którzy otrzymali imienne certyfikaty spełniając praktyczne wymagania organizatora.
- 2021/2022
Tu dba się o DOBROSTAN
Tu dba się o DOBROSTAN” – to ogólnopolski innowacyjny program odpowiadający na potrzeby całej społeczności szkolnej, a także przeciwdziałający negatywnym skutkom zdalnego nauczania. Przedsięwzięcie realizowano na mocy umowy licencyjnej podpisanej z firmą SENSOR.. Na podstawie oryginalnych narzędzi zdiagnozowano pracę szkoły w 30 obszarach oraz opracowano obszerny plan działań z propozycjami zmian w każdym z nich. Część propozycji jest kontynuacja podjętych już wcześniej działań tj. rezygnacja z dzwonków czy zmiana aranżacji przestrzeni szkolnej. Ponadto nauczyciele korzystali ze szkoleń przygotowanych i prowadzonych przez znane ekspertki w świecie edukacji Panie Ewę Radanowicz, Małgorzatę i Zuzannę Taraszkiewicz. W ramach projektu prowadzone są kursy uczenia się oraz kreatywnego myślenia dla uczniów wg autorskiego programu M.Traszkiewicz
Zgodnie z założeniami programu, że poczucie dobrostanu należy się wszystkim i my chcemy zadbać o dobrostan naszych uczniów oraz nauczycieli pod przewodnictwem pani Ewy Radanowicz –, eksperta ds. innowacji, przestrzeni i zmiany w edukacji.
Nasze starania zostały pozytywnie ocenione i szkoła otrzymała
certyfikat ,,Lider Dobrostanu”
koordynator-Mariola Buczkowska-Słomka
- 2020/2021
WspieraMy Relacje
,,WspieraMY relacje” to projekt społeczny, wspierający dzieci, rodziców, nauczycieli i dyrektorów
Celem projektu jest udzielenie wartościowej pomocy poprzez organizację merytorycznych szkoleń dla dyrektorów, pedagogów i psychologów szkolnych, nauczycieli oraz rodziców, a także stworzenie praktycznych materiałów do wykorzystane podczas lekcji, spotkań z nauczycielami czy komunikacji z rodzicami.
Twórcami projektu sa Librus, Philips oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- 2020/2021
Mega Misja
Mega Misja to pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacji cyfrowej skierowany do świetlic szkolnych. Jego celem jest przygotowanie dzieci w wieku 6-10 lat do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych. Projekt realizowany pod patronatem Fundacji Orange . Od września 2020 r. do końca maja 2021r. uczniowie klasy II wykonując kolejne zadania, nabywali cenne umiejętności oraz zdobywali różnego rodzaju nagrody. Podczas zajęć Mega Misji dzieci zdobyły ważne w cyfrowym świecie kompetencje, uczyły się jak kreatywnie korzystać z nowych technologii, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jakie treści publikować. Dowiedziały się jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci. Ćwiczyli także ważne kompetencje społeczne: umiejętność współpracy i osiągania kompromisów.
Koordynator : Zyta Jurczyszyn
- 2021/2022, 2022/2023
,,Bądź Offline-NORDIC WALKING dla Dzieci i Młodzieży”
To tytuł kampanii popularyzującej nordic walking wśród dzieci i młodzieży powiatu drawskiego. Fundacja Orange przyznała dotacje po 6 tys. złotych na trzy kampanie, w tym naszą. Dofinansowanie przeznaczono na zakup profesjonalnych kijów do NW oraz organizację zajęć sportowych i I Mistrzostw Powiatu Drawskiego w Nordic Walking dla uczniów szkół podstawowych.
Projekt był odpowiedzią na aktualne problemy młodzieży szkolnej wynikające z długotrwałej izolacji domowej związanej ze zdalnym nauczaniem. Po długim okresie odosobnienia młodzi ludzie potrzebują kontaktów rówieśniczych i aktywnego wypoczynku od technologii cyfrowej. Jedną z najlepszych i bezpiecznych form aktywności jest coraz bardziej popularny w kraju Nordic Walking.
Koordynator- Zyta Jurczyszyn
- 2019-2021
Rowerem przez las
,,Rowerem przez las” to projekt realizowany przez UKS ,,Lider” przy Zespole Szkół w Świerczynie w ramach programu ,,Społecznik 2020-2023” finansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt otrzymał również rekomendacje Rady Młodzieżowej Województwa Zachodniopomorskiego.
Wyprawy rowerowe po okolicy jak i dalsze dwudniowe połączone z zadaniami na współpracę w zespole i budowanie relacji rówieśniczych były odpowiedzią na negatywne skutki zdalnego nauczania. Uczniowie w kontakcie z naturą wzmacniali kondycję fizyczną i psychiczną, wytrwałość, integrowali się podczas wspólnych wyzwań, kształcili umiejętności społeczne Wyprawom nad j. Drawskie i do Białego Zdroju towarzyszyły dodatkowe atrakcje min. rejs po jeziorze. Na zakończenie opracowano praktyczny przewodnik po 10 trasach o różnym stopniu trudności. Koordynator-Mariola Buczkowska-Słomka
- 2021
Mediacje w szkole
“Mediacje w szkole” to program szkoleniowo-wdrożeniowy Instytutu Edukacji Pozytywnej. Mediacje szkolne i rówieśnicze to niezbędny systemu rozwiązywania sytuacji konfliktowych, trudnych i kryzysowych w każdej placówce edukacyjnej i wychowawczej, która chce zbudować klimat sprzyjający zdrowiu psychicznemu młodzieży.
- 2021-2023
Program NVC Komunikacja bez przemocy w szkole w latach 2021-2023
“NVC w szkole” to program szkoleniowo-wdrożeniowy Instytutu Edukacji Pozytywnej. Komunikacja bez Przemocy (czyli NVC) to niezbędny element rozwoju i działania każdej placówki edukacyjnej , która chce zbudować klimat sprzyjający zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.
W ramach programu “NVC w szkole” każda placówka otrzymuje:
- certyfikacyjne szkolenia online zgodne z wymogami MEiN, MS i RPD dla nauczycieli
szkolenia stacjonarne lub online dla rodziców, dostęp do mini kursów tematycznych dla rodziców w formie online, specjalistyczne konsultacje (specjaliści nvc, psycholodzy, pedagodzy, prawnicy),udział w dedykowanych konferencjach i wydarzeniach specjalnych, stałą opiekę w zakresie organizacyjnym, merytorycznym i technicznym.
Program to nie tylko szkolenia, ale również rozbudowane wsparcie dla placówki w postaci superwizji, konsultacji specjalistycznych i mentoringów
- 2019-2021
Bardzo Młoda Kultura 2019-2021
Program Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 zachodniopomorskie , dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Zespół Szkół w Świerczynie obok Społecznej Szkoły Podstawowej ,,Słoneczna” ze Szczecina był jedyną placówką oświatową w województwie zachodniopomorskim, która aktywnie uczestniczyła w całym cyklu programu realizując inicjatywy dla uczniów oraz biorąc udział w sieciowaniu i warsztatach szkoleniowych kadry. W każdym roku dyrektorka prezentowano efekty projektów na wojewódzkich konferencjach podsumowujących.
Realizowane inicjatywy to: ,,Piramida Marzeń”, ,,Kultura miejscem pisana”
,,Art. Galeria na wejściu”
Podsumowanie 3 letniego cyklu inicjatyw edukacji kulturowej i społecznej.
Szczecin, 4.11.2021 r. Teatr Kana
- 2019/2020
Posiłek w szkole i w domu
Wieloletni rządowy program ,,Posiłek w szkole i w domu”-
modułu 3
Doposażenie i poprawa standardu obecnie funkcjonującej stołówki szkolnej (własnej kuchni i jadalni)
Dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 80 tys. złotych i wkładu własnego Gminy Wierzchowo 20 tys. przeprowadzono remont jadalni i pomieszczeń kuchennych oraz doposażono kuchnię w nowoczesny sprzęt i urządzenia, by zgodnie z obowiązującymi standardami umożliwiały higieniczne i bezpieczne przygotowywanie i spożywanie pełnowartościowych i zdrowych posiłków
Urządzenia te również są wykorzystywane do nauki przygotowywania zdrowych przekąsek, posiłków i napojów podczas zajęć edukacyjnych dla dziećmi.
- 2019/2020
Piramida marzeń
- 2018/2019
,,ART- Galeria Na Wejściu ‘’
To już III inicjatywa zrealizowana w ramach programu Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych. Tym razem grupa uczennic w wieku 12-15 lat podczas twórczych spotkań eksperymentowała z różnymi materiałami i technikami plastycznymi . Swobodne zabawy plastyczne z pianką, farbami, gazetami, tuszem były okazją do twórczej ekspresji , odkrywania nowych możliwości i predyspozycji oraz wyrażania siebie. Nadawanie osobistego charakteru swoim pracom i ich prezentacja sprzyja samopoznaniu i większej uważności względem siebie, podnosi samoocenę. Instruktorki stwarzając przestrzeń do uwolnienia zdolności i kreatywności dziewcząt zachęcały do improwizowania i szukania różnych rozwiązań. Poszczególne indywidualne prace częściowo połączone w jedność zostały wyeksponowane przy wejściu do szkoły tworząc pamiątkę twórczości uczniowskiej
oraz miejsce na kolejne efekty twórczości młodych artystów.
Inicjatywa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018,.
Realizatorami programu są: Złocieniecki Ośrodek Kultury oraz Zachodniopomorskiego Forum Kultury
Autorzy inicjatywy: Mariola Buczkowska -Słomka- Zespół Szkół w Świerczynie
Joanna Girtler – Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim
- 2019
Aktywna Tablica
Program ten przewiduje dofinansowanie szkół na zakup nowoczesnych pomocy naukowych. Dzięki temu nasza placówka otrzymała interaktywny monitor dotykowy oraz tablice interaktywną.
Aby móc wziąć udział w tym programie, szkoła została zobowiązana do spełnienia ściśle określonych warunków, m.in.:
• wszyscy nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach z zakresu stosowania TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej) w nauczaniu,
• uczestniczyliśmy w międzyszkolnej sieci współpracy
• zorganizowaliśmy lekcje otwarte,
• dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem oraz przyjętymi rozwiązaniami,
• prowadzono wymaganą ilość zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem TIK wg opracowanych scenariuszyKoordynator - Edyta Mikołajska .
- 2023/2024
Szkoła Myślenia Pozytywnego
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła została zakwalifikowana do autorskiego programu certyfikacyjnego Szkoła Myślenia Pozytywnego realizowanego. przez Fundację ,,Instytut Edukacji Pozytywnej”
Szkoła Myślenia Pozytywnego to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie.
W ramach programu placówki uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, programach dedykowanych, samodzielnie realizują co miesiąc szereg wyzwań angażując w to całe społeczności szkolne. Każdy miesiąc to nowe zadania, nowe tematy i nowe możliwości na kreatywne działania
Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Dlaczego to ważne?
Myślenie pozytywne jest kluczowym elementem osiągania sukcesów życiowych. Pomaga uczniom radzić sobie z wyzwaniami, budować zdrowe relacje, być szczęśliwymi i pewnymi siebie .
- 2022/2023
Razem Możemy Więcej