Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem i miłością. Dlatego dzieci z naszej szkoły i przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Dzieci zaprezentowały wiersze piosenki i prezenty przygotowane na zajęciach lekcyjnych. Następnie zaprosiły Babcie i Dziadka do wspólnej zabawy i sesji zdjęciowej.
Dzień Babci i Dziadka
Poranny Krąg - zima
Poranny Krag - zimą demonstrujemy kolor biały. Symbolizuje biel śniegu, światło, promieniuje, uspakaja i rozjaśnia. Do zimy należy też błękit. Kojarzy się z głębią i dalą nieba lub wody, jest kolorem ciszy i spokoju. Przypomina zimny chłód. Jest też kolorem duchowości i życia religijnego, prowadzi do wyciszenia. Zimowym żywiołem jest woda. Pobudza aktywność ruchową i wokalizację. Dostarcza miłych i delikatnych wrażeń dotykowych. Woda szumi i pluska, łatwo poddaje się aktywności dziecka. Wystarczy niewielki ruch, aby zafalowała i poruszyła pływające zabawki. Ten żywioł najsilniej polisensorycznie działa na zmysły, a przy okazji kształtuje doznania termiczne. Smak i węch pobudzamy miętą, a słuch trójkątem lub dzwonkami. Pamiętamy o kształtowaniu doznań percepcyjnych poprzez wystrój sali, która ma symbolizować zimę.
UWAGA!!
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim mając na uwadze niekorzystną sytuację epidemiologiczną związaną ze wzrostem zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne wskazuje na konieczność przestrzegania następujących zasad:
- mycia i dezynfekcji rąk
- zachowania dystansu
- zasłaniania ust i nosa maseczką.
BÓG SIĘ RODZI
Poznaj Polskę Kraków
- 8
„Poznaj Polskę” taka idea przyświecała uczniom ZS w Świerczynie
podczas wycieczki do Krakowa. Jednocześnie to także tytuł programu dzięki któremu pozyskane przez naszych nauczycieli środki przeznaczyliśmy na wyprawę do nad wyraz ciekawego miasta . Spacer uliczkami rynku krakowskiego, Kazimierz, Wawel, miejsca jakże urokliwe niosące ze sobą mnóstwo dawnych opowieści i historycznych wydarzeń. Trzy dni spędzone na
poznawaniu i eksplorowaniu w Muzeum Etnograficznym, Galerii Sztuki Polskiej a także odwiedziny w magicznym Ogrodzie Świateł który wywarł na nas ogromne wrażenie świetlnymi iluminacjami zapraszając do wyprawy po multimedialnym świecie i przygodach Piotrusia Pana. Uczniowie z zachwytem podziwiali kolejne przepiękne sceny i rozwiązując zagadki, szukając drogi w
świetlnych labiryntach. Prawdziwie mikołajkową niespodzianką okazała się wyprawa do ,,House of Attractions”. Moc wrażeń dostarczyły uczniom lustrzane labirynty, pokój nieskończoności, wirtualna rzeczywistość, kino 7D czy kolejka górska 3D.
W świąteczny nastrój wprowadziła nas wizyta w Kraków
Christmas Time na Rynku Starego Miasta Kolejną atrakcją była niezwykle ciekawa ,podziemna podróż jaką odbyliśmy w
Kopalni Soli w Wieliczce. Podziwiając naturalne rzeźby, podziemne jeziora, kaplicę i salę balową. Oczywiście nie obyło się bez oblizywania ścian. Do domu wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia z planami kolejnego wyjazdu w Polskę.
GRINCH
Wracamy z naszą tradycją oglądania filmów po angielsku
Dzisiaj na tapet wpadł GRINCH
"Może Boże Narodzenie (on myślał) nie pochodzi ze sklepu. Może Boże Narodzenie może oznaczać trochę więcej."— Grinch
Mikołajki
Mikołajki 6 grudnia – jak dobrze wiecie,Święty Mikołaj chodzi po świecie.Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie. A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty.Bardzo dziękujemy Mikołajowi było super
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w naszym Przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia podczas, którego każde z dzieci przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem. Były tańce z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały prace plastyczne. Przedszkolaki poznały również różne bajki o misiach. Nie zabrakło zdjęć w fotobudce
Teatralnie
23 listopada na sali wiejskiej w Świerczynie odbyło się spotkanie z Bajanką Panią Moniką Skikiewicz - autorką książek dla dzieci, a w szkole dzieci obejrzały przedstawienie Teatru Horyzont pt. ,,Brzydal"
Dzień Tolerancji i Życzliwości
- 21
16 listopada w dzień Tolerancji w szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę „ Każdy jest inny” . Dodatkowo na dolnym korytarzu pojawił się plakat z hasłem” Inni, ale tacy sami” , na którym uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli przyczepić kolorowe dłonie rozdawane przez Samorząd Uczniowski, jako symbol tolerancji i szacunku. 21 listopada w dzień Życzliwości jednym z podjętych działań było założenie Skrzynki Życzliwości. Uczniowie którzy chcieli podziękować i wyrazić swoją wdzięczność za otrzymaną pomoc, uśmiech bądź przyjaźń przygotowywali podziękowania dla swoich kolegów , nauczycieli lub pracowników szkoły. Na dolnym korytarzu stanęło „ Drzewka Życzliwości” , gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Uczniowie podczas przerw rozdawali wszystkim napotkanym osobom karteczki z pozytywnymi hasłami. Zwycięzcami w konkursie na najładniejszy wiersz- rymowankę o Życzliwości zostali: Magdalena Aleksandrowicz oraz Jakub Sobolewski. W naszej szkole najżyczliwszą dziewczyną okazała się Bianka Sak-Gawlik z kl.8 , a najżyczliwszym chłopakiem okazał się Gabriel Pietrzak z kl. 5. Na koniec uczennice wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego przeszły się po ulicach naszej miejscowości w celi wręczenia laurek z życzeniami. Pamiętajmy, że uśmiech, serdeczność i wzajemny szacunek są dobre na wszystko!
Reaguję na przemoc - STOP przemocy!
- 7
Reaguję na przemoc – nie przemocy! to temat zajęć w których uczestniczyli uczniowie naszej placówki. Podczas spotkania Zespół Interdyscyplinarny Gminy Wierzchowo uświadomił dzieciom różnice między złością, agresją i przemocą, zwracając uwagę na spektrum zachowań negatywnych. Przybliżył słuchaczom konsensualne sposoby rozwiązywania problemów emocjonalnych, skuteczne sposoby obrony oraz podał propozycje zasad i umów zapobiegających agresji i przemocy.
Poranny Krąg
Poranny Krąg jest metodą, którą określamy jako wielozmysłową. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Świat przyrody jest źródłem zróżnicowanych bodźców. Każda pora roku kojarzy się nam z kolorem, smakiem, obrazem, zapachem itp. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę. Tutaj kalendarz narzuca kolor, żywioł, smak, zapach, bodźce wzrokowe, słuchowe, wystrój sali. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi są te zaczerpnięte z natury.
Turniej tenisa stołowego
- 3
15 listopada w Szkole Podstwowej nr 3 w Złocieńcu odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopców i dziewcząt w tenisie stołowym. Uczennice z naszej szkoly zajęły 3 miejsce a chłopcy 4.
Czy znasz siebie?
15 listopada 2022 r. uczniowie - w czasie przerw lekcyjnych - mieli okazję rozwiązać minitest „Czy znasz siebie?”. Uczennice z kl. VIII w składzie: Bianca Sak-Gawlik , Maja Łuczka , Andrianna Dykunets oraz Katarzyna Kalinowska pomagały swoim młodszym koleżankom i kolegom znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak wielu ludzi boi się realnego życia i z tego powodu chętnie oddaje się marzeniom.
Zapamiętajmy!
Jak ważna jest samoświadomość wiedzą Ci, którzy potrafią porządkować swój wewnętrzny świat, nazwać to, co się aktualnie z nami dzieje, emocje, których doświadczają, myśli i stany.
11 listopada Dzień Niepodległości
- 3
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 10 listopada w szkole po trzeciej lekcji, o 11.00. Uczniowie wszystkich klas i pracownicy zgromadzili się na dolnym holu. Uroczystość zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji ,,Szkoła do hymnu", o godzinie 11.11 został zaśpiewany hymn narodowy przez społeczność szkolną. Uczniowie obejrzeli bajkę o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz o bohaterach, dzięki którym tak się stało. Tę część akademii ubarwiły piosenki o niepodległości śpiewane przez Kropelki. W dniu dzisiejszym delegacje z naszej szkoły wzięły udział w uroczystościach przy pomniku w Świerczynie i w Wierzchowie.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 11
Dzień dobry piątek!
Kochani, dzisiaj świętowaliśmy ,,Dzień Postaci z Bajek,, staraliśmy się rozpoznać naszych ulubionych bajowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.
5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, była to wyjątkowa okazja aby dzieci mogły spędzić czas i pobawić sie z ulubionymi bohaterami.
Sensoplastyka
- 6
Nim aura się zmieni, trochę lata tej jesieni...
Na zajęciach sensoplastyki mieliśmy możliwość poczucia prawdziwie nadmorskiego klimatu. Otóż z mieszaniny mąki i oleju samodzielnie wytworzyliśmy piasek, którego efekt końcowy był identyczny z naturalnym! Obserwowaliśmy jak z cieszy i materiału sypkiego powstaje całkiem nowa konsystencja. Ważny był odpowiedni dobór proporcji, żeby nasz piasek nie był ani za suchy ani zbyt mokry.
Gdy już wspólnymi siłami każdemu z nas udało się pozyskać odpowiedni materiał, z radością małych dzieci lepiliśmy babki. Były to bardzo sympatyczne zajęcia! Już się zastanawiamy nad czym będziemy pracować na przyszłych zajęciach...
Aktywny Ogród Zmysłów
- 2
Warsztaty sensoryczne odbywające się w naturalnych warunkach w ramach projektu „Aktywny
Ogród Zmysłów” realizowanego w ZS w Świerczynie, to tylko część aktywności jaka była udziałem
naszych uczniów. Od wiosny do jesieni wiele dzieje się w ogrodzie , porządkowanie , sadzenie ,
pielęgnacja to praca, którą dzieci wspólnie z rodzicami, a także pracownikami szkoły wykonywali w
najbliższym otoczeniu. Plac szkolny zmienił się nie do poznania. Dzięki zaangażowaniu wielu osób,
powstały mini ogródki tematyczne, ozdobne naturalne miejsca wypoczynku i zabaw.
Przygotowaliśmy także zielone strefy relaksu i aktywności, gdzie w każdym z tych miejsc mogliśmy
rozwijać wszystkie zmysły i zadbać o swój dobrostan. Wracamy do natury , to dzięki niej czujemy się i
żyjemy lepiej, stajemy się szczęśliwsi. Rozumiemy konieczność współistnienia z przyrodą, dzięki
utworzeniu w naszej szkole koła ekologicznego wzrośnie świadomość społeczności lokalnej w tym
zakresie. Kończymy ten projekt ale działamy dalej.
Patronat nad realizowanym projektem objęło STOWARZYSZENIE „NASZA ŚWIERCZYNA”
Projekt Aktywny ogród zmysłów realizowany jest ze środków otrzymanych z
RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA
LATA 2021-2030. MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w
WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023 R.
„Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw
Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”
#NOWEFIO
#NIW
„sfinansowano ze środków @narodowyinstytutwolnosci ze środków #NOWEFIO,
@KomitetPozytku”
Szkoła Pamięta
Zespół Szkół w Świerczynie tradycyjnie dołączył do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła Pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach, których nie ma już wśród nas. Uczniowie zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci oraz na opuszczonych grobach na cmentarzu.
Uczniowie dbają o miejsca pamięci
- 5
Uczniowie Zespołu Szkół w Świerczynie dbają o lokalne miejsca pamięci. Dzieci wraz z opiekunem Samorzadu Uczniowskiego panią Joanną Kalinowską uporządkowali miejsce wokół pomnika pamięci w Świerczynie.