• Klasa IV z wizytą w PSP w Wałczu

• 25 października uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Świerczynie wybrali się w odwiedziny do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Dzieci zapoznały się z zawodem strażaka, z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia oraz bezpiecznego zachowania nad wodą. Strażacy z Jednostki PSP przedstawili jak wygląda praca w straży oraz jaki sprzęt na co dzień jest wykorzystywany podczas prowadzonych działań. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, usuwają połamane przez wichury drzewa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem oraz ubrania specjalne w jakie są zabezpieczeni w czasie prowadzonych działań. Zwiedziły również pomieszczenia z których strażacy korzystają będąc na służbie. Kto chciał mógł przymierzyć hełm strażacki, potrzymać wąż. Wizyta w strażackiej remizie to doskonała forma edukacji, dotycząca uświadomienia dzieci o grożących niebezpieczeństwach w przypadku wystąpienia pożaru, wypadku i innych zagrożeń, które mogą mieć miejsce.

• Częściowe zaćmienie Słońca

• We wtorek 25 października uczniowie Zespołu Szkół w Świerczynie byli świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Zaćmienie Słońca to zjawisko, podczas którego Słońce lub jego część zostaje zakryte przez Księżyc. To unikalna sytuacja astronomiczna, którą nieczęsto można zaobserwować z terenów Polski, dlatego była to  wyjątkowa okazja, aby uczniowie z panem Andrzejem Pokrzywnickim mogli cieszyć się wyjątkowymi widokami używając teleskopu z filtrem słonecznym.

• ,,Poznaj Polskę" Poznań

• W środę, 19 października 2022r. 20 uczniów Zespołu Szkół im. 1WDK w Świerczynie z klas I-III wybrało się na wycieczkę w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
            W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły otrzymali środki na dofinansowanie wyjazdu do Palmiarni w Poznaniu, a także do Poznańskiego Muzeum Pyry. W Palmiarni (największej w Polsce) uczniowie oprowadzani przez panią przewodnik poznali historię tego miejsca, usłyszeli o ciekawych roślinach i zwierzętach żyjących w różnych egzotycznych miejscach na świecie. Robili zdjęcia, zachwycali się roślinnością, przyglądali się rybom. Palmiarnia bardzo im się podobała. szczególne wrażenie robiły palmy, rośliny tropikalne – drzewo kiełbasiane, baobab czy kaktusiarnia.

Z zainteresowaniem przyglądali się też roślinom, które żywią się owadami. Dla wielu była to pierwsza w życiu wizyta w tym miejscu. Drugim miejscem, które dzieci odwiedziły w Poznaniu było Muzeum Pyry. Był to ciekawie spędzony czas podczas którego dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, piekąc swoją pyrkę. Poznały też historie ziemniaka opowiadaną poznańską gwarą, jak również dowiedziały się o różnych zastosowaniach ziemniaka.

Wszystkim uczniom bardzo się podobało.

• Dzień Edukacji Narodowej

• Dnia 13.10.2022 r. w Zespole Szkół w Świerczynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

To również bardzo ważny dzień dla uczniów klasy I, którzy złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Zespołu Szkól w Świerczynie.

Były podziękowania dla pracowników Szkoły, życzenia od uczniów dla nauczycieli oraz wręczenie słodkich dyplomów w podziękowaniu za Ich pracę. Jak co roku nie zabrakło też występów naszych uczniów- zespołu "Kropelki", uczniów Samorządu Uczniowskiego oraz grupy teatralnej Świerszcze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w uroczystości. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu części artystycznej, dekoracji oraz przygotowanie oprawy muzycznej i całego nagłośnienia.

• Programowanie

• Na zajęciach uczniowie uczyli się programować używając do tego robota Doca. Zadanie okazało się dość łatwe i przyjemne. Dzieci bardzo lubią tę formę aktywności umysłowej.

Pani Zyta Jurczyszyn

• 10 edycja CODE WEEK

• Uczniowie klas 1-3 uczestniczą w 10 edycji ogólnopolskiego programu ,,Uczymy Dzieci Programować"

Za nami pierwsze zadanie.

Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych.

Kodowanie nie posiada żadnych barier, ani wieku ani języka ani miejsca...można kodować właściwie zawsze, właściwie wszędzie, niezależnie od tego, ile mamy lat i jakieposiadamy umiejętności. Warto to robić, bo nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach.

Nauczyciel informatyki

Pani Zyta Jurczyszyn

• Ale Wieśniak

• 23.09.2022 rozpoczęliśmy Europejski Tydzień Sportu w naszej szkole.

Można było uczestniczyć w takich zajęciach jak Turniej Makao, Grzybobranie czy Rajd Rowerowy. 30 września odbył się Międzyszkolny Turniej ,,Ale wieśniak’’ na którym zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie z Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Dębołęce.

Konkurencje odbywały się na świeżym powietrzu ,najlepsi uczestnicy zostali nagrodzeni medalami zaś najlepsze grupy dostały puchary.