• Andrzejki

          • 30 listopada w  przedszkolu i w szkole odbyły się wróżby andrzejkowe. Dzieci poznały zwyczaje andrzejkowe, wzięły udział we wróżbach : " Co mówią gwiazdy", "Magiczne kostki", " Serce", " Buty". Nie zabrakło ciasteczek z wróżbami. 😊

          • Projekty międzynarodowe

          • Miło nam poinformować iż nasza szkoła bierze udział w kilku  projektach  międzynarodowych z trzema szkołami:

            1. Pierwszy projekt to wymiana kartek świątecznych- Share Christmas Cards with me. Jest to wymiana ze szkołą podstawową z Londynu

            2. My Digital penfriend- wymian ze szkołą w Turcji

            3. Building a sustainable future together-zadbajmy o naszą wspólną przyszłość, szkoły z Hiszapnii, Turcji, Indii, Polski, Litwy i Łotwy

            Będziemy ćwiczyć nasze umiejętności językowe, komunikatywność i kreatywność

          • ♥️DUMA I SZACUNEK♥️

          • Nasza szkoła bierze udział w akcji organizowanej przez Siostry Dominikanki prowadzące katolicką szkołę i przedszkole im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Piotrkowie Trybunalskim„Dzieci rysują dla obrońców naszych granic” dla uczczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji.

            Celem organizatora jest budowanie świadomości obywatelskiej i trwałej więzi z ojczyzną, a także integracja międzypokoleniowa.

            Prace dzieci posłużą do wykonania galerii dla obrońców naszych granic.

          • Dni Tolerancji i Życzliwości

          • W dniach  23-26  listopada w związku z obchodami Światowego Dnia Życzliwości oraz Międzynarodowego Dnia Tolerancji na terenie naszej  szkoły zorganizowany został      Tydzień Życzliwości, Szacunku i Tolerancji. Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym i tolerancyjnym  dla drugiego człowieka oraz  podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym podjęliśmy szereg działań. Już na początku tygodnia w każdej klasie, wychowawcy przeprowadzili zajęcia, na temat tolerancji,  życzliwości i kulturalnego zachowania się , a podsumowaniem tych zajęć  były plakaty przygotowane przez uczniów. Na dolnym korytarzu pojawił się plakat z hasłem” Inni, ale tacy sami” , na którym uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli przyczepić kolorowe dłonie rozdawane  przez Samorząd Uczniowski, jako symbol tolerancji i szacunku. Kolejnym z podjętych działań było założenie Skrzynki Życzliwości. W związku z tym, uczniowie którzy chcieli  podziękować i wyrazić swoją wdzięczność za otrzymaną pomoc, uśmiech bądź przyjaźń  przygotowywali  podziękowania dla swoich kolegów , nauczycieli lub pracowników szkoły. 

            We wtorek  w naszej szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia wszyscy uczniowie byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru.  Dodatkowo  każdy otrzymał  „uśmiechniętą buźkę”. Na dolnym i górnym korytarzu  stanęły  „ Drzewka Życzliwości” , gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli.  W ramach tych dni został ogłoszony konkurs na Najładniejszy wiersz o tolerancji.                                                                                                                                  Dopełnieniem podjętych działań była dekoracja szkoły. Na korytarzach zawisły plakaty,  przysłowia i aforyzmy na temat życzliwości,  uśmiechu i tolerancji.

            Dodatkowo został rozstrzygnięty konkurs o najładniejszy wiersz- rymowankę  o Życzliwości. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek.

                 Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości uświadomił uczniom ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi . Mamy nadzieję, że przesłanie Szkolnych Dni Życzliwości, Szacunku i Tolerancji zagości w naszej szkole nie tylko od święta, ale  na stałe. Pamiętajmy, że uśmiech, serdeczność i wzajemny szacunek są dobre na wszystko!

          • 25 listopada Dzień Pluszowego Misia

          • "Czy to jutro, czy to dziś - wszystkim jest potrzebny miś". 25 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim misiem. Dzieci bawiły się przy piosenkach " Jadą, jadą misie", " Dwa malutkie misie". Odbyły się konkursy, quzy, zgadywanki. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć. 😊

          • Malowanie na folii

          • Przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w zabawie plastyczno- sensorycznej , czyli malowanie farbami na folii stretch.

            Dzieci miały możliwość eksperymentować z kolorami , wykazując się przy tym inwencją twórczą . Zabawa ta sprawiła dzieciom wiele radości.

          • Piernikowe Szaleństwo

          • Uczniowie klas 1-8 wraz z p. Joanną Kalinowską i p. Zytą Jurczyszyn piekli pierniki. Wyszły pyszne, ale muszą jeszcze ,,poleżakować" do świąt. Czy wytrzymają? Zobaczymy...

          • W solidarności z chorymi dziećmi!

          • 19 listopada 2021 roku wsparliśmy akcję charytatywną fundacji „Gdy liczy się czas”.

            W geście solidarności z chorymi dziećmi, które z powodu ciężkiej choroby muszą spędzać całe dnie w szpitalu w piżamach, chętni uczniowie i nauczyciele chodzili tego dnia właśnie w piżamach i szlafrokach.

            Stroje wzbudziły wiele wybuchów śmiechu, ale i zastanowienia, współczucia dla tych, którzy w szpitalach nie przebierają się dla zabawy tylko z konieczności.

            Po lekcjach zebrano do puszki datki. Zostaną one przekazane fundacji. Zebrana kwota: 530,53 zł

            (więcej zdjęć album fotograficzny)

          • ,,Poznaj Polskę" - wycieczka do Warszawy

          • W dniach 27-29.10 nasza szkoła wyjechała na trzydniowa wycieczke do Warszawy z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki “Poznaj Polskę”

            Dzień zaczął się bardzo szybko ruszylismy na podbój Warszawy o 4 rano. Naszym pierwszym punktem na mapie zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie nasza młodzież baczym okiem i bystrym umysłem chłonnęła fakty historyczne. Nastepnie na własnej skórze przekonaliśmy się, co to są “korki warszawkie”, jadąc do Muzeum Jana Pała II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

            Po długich wycieczkach pieszych udaliśmy się na nocleg do Hostelu Kapsuła, gdzie uczniowie mogli poczuć się trochę jak w futurystycznym czasie.

            Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od eksplorowania Centrum Nauki Kopernik raju miłośników doświadczeń, na własnych skórze uczniowe testowali, sprawdzali i doświadczali praw fizyki. Kolejnym punktem na mapie stolicy było muzemu Marii Curie Skłodowskiej, gdzie wzbogaciliśmy naszą wiedzę z dziedziny chemii. Aby poczuć “warszawski” klimat, cały drugi dzień przemieszczaliśmy się metrem lub pieszo, co pozwoliło dostrzec różne elementy naszej stolicy. Ostatniego dnia wycieczki mieliśmy spacer Krakowskim Przemieściem, gdzie widzieliśmy Uniwesytet Warszawki, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski. Odwiedziliśmy Zamek Królewski, podziwiając niesamowite dzieła sztuki oraz Muzeum Niepodległości. Resztę dnia wykorzystaliśmy na zakup pamiątek dla najbliższych oraz spacer po Łazienkach Królewskich.

            Póznym popołuniem pożegnalismy Warszawę pełni emocji, ale i małego niedosytu. Czekamy na kolejną wycieczkę. (więcej zdjęć w albumie fotograficznym)

          • Sensoplastyka (R) w przedszkolu

          • Sensoplastyka(R) to zajęcia, które dzieci wprost uwielbiają.

            Podczas świetnej zabawy, angażowane są niemal wszystkie zmysły naszych małych podopiecznych.

            Celem jest wspieranie rozwoju kompetencji intra oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni.

            Materiały sensoryczne na zajęciach Sensoplastyka(R) opierają się wyłącznie na wykorzystaniu w 100% bezpiecznych produktów spożywczych.

            Podczas zajęć dzieci uczą się kreatywności i samodzielności. Mają do dyspozycji całą gamę kolorów, faktur i zapachów.

            ​​​​​​​(więcej zdjęć w  albumie fotograficznym)

          • Kiermasz książek

          • Na czytanie książek nie ma lepszej pory niż długie jesienno-zimowe wieczory.

            W dniu 17 listopada w Szkole Podstawowej w Świerczynie odbył się kiermasz książek, na którym uczniowie mogli w przystępnych cenach zakupić ciekawe książki, atlasy i albumy. Przedsięwzięcie, które już po raz kolejny było realizowane w naszej szkole, ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.Zachęcajmy nasze dzieci do czytania.

          • Gofry na świetlicy

          • Dziś na zajęciach w świetlicy piekliśmy gofry. 

            Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniu ciasta i dekorowaniu wypieków. 

            Na końcu oczywiście była degustacja. Gofry wyszły bardzo pyszne i wszystkim smakowały.

            Brawo mali cukiernicy!

             

          • ZBIÓRKA CIEPŁEJ ODZIEŻY

          • W związku z V Światowym Dniem Ubogich, który w tym roku przypada 14 listopada

            Szkolne Koło Caritas organizuje zbiórkę ciepłej odzieży ( np. skarpety, rękawiczki, czapki, szaliki) 

            Odzież mozna włożyć do kartonu przy wejściu do szkoły i przy wejściu do przedszkola.

            Zbiórka trwa od 15-19 listopada

            Przyjmujemy tyllko nowe, nieużywane rzeczy.

            Dziękujemy!!!

          • Polonezem do Święta Niepodległości

          • Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 10 listopada w szkole po trzeciej lekcji, o 11.00. Uczniowie wszystkich klas i pracownicy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie można było zachować bezpieczne odstępy.

                     Uroczystość zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji ,,Szkoła do hymnu", o godzinie 11.11 został zaśpiewany hymn narodowy przez społeczność szkolną. Następnie na tle pięknej, patriotycznej    i nostalgicznej dekoracji występujący uczniowie przypomnieli w poetycki sposób, co znaczą pojęcia takie jak: patriota, niepodległość, miłość ojczyzny, symbole narodowe. Pokrótce opowiedzieli również o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz o bohaterach, dzięki którym tak się stało. Tę część akademii ubarwiły pieśni z różnych okresów historii naszego kraju prezentowane na ekranie.

                     Druga część spotkania była mniej oficjalna. Uczniowie i pracownicy wspólnie śpiewali piosenki patriotyczne. Dzięki wyświetlanym tekstom               i podkładom muzycznym wszyscy mogli zaangażować się w śpiew, co dało sporo radości, ale i zadumy nad losami ojczyzny. Następnie padło hasło „Poloneza czas zacząć!”. Do tańca ustawiła się większość zgromadzonych i w rytmie „Poloneza” Wojciecha Kilara  przemierzyła korytarze i sale szkoły, by zakończyć go efektowną figurą tunelu oraz ukłonem do partnera.

                     Składamy podziękowania dla organizatorów tej imprezy: opiekunowi samorządu uczniowskiego i nauczycielowi historii.