• GRINCH

          • Wracamy z naszą tradycją oglądania filmów po angielsku

            Dzisiaj na tapet wpadł GRINCH

            "Może Boże Narodzenie (on myślał) nie pochodzi ze sklepu. Może Boże Narodzenie może oznaczać trochę więcej."— Grinch

          • Mikołajki

          • Mikołajki 6 grudnia – jak dobrze wiecie,Święty Mikołaj chodzi po świecie.Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie. A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty.Bardzo dziękujemy Mikołajowi było super

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada w naszym Przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia podczas, którego każde z dzieci przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem. Były tańce z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały prace plastyczne. Przedszkolaki poznały również różne bajki o misiach. Nie zabrakło zdjęć w fotobudce

          • Teatralnie

          • 23 listopada na sali wiejskiej w Świerczynie odbyło się spotkanie z Bajanką Panią Moniką Skikiewicz - autorką książek dla dzieci, a w szkole dzieci obejrzały przedstawienie Teatru Horyzont pt. ,,Brzydal"

          • Dzień Tolerancji i Życzliwości

          • 16 listopada w dzień Tolerancji w szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę „ Każdy jest inny” . Dodatkowo na dolnym korytarzu pojawił się plakat z hasłem” Inni, ale tacy sami” , na którym uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli przyczepić kolorowe dłonie rozdawane przez Samorząd Uczniowski, jako symbol tolerancji i szacunku. 21 listopada w dzień Życzliwości jednym z podjętych działań było założenie Skrzynki Życzliwości. Uczniowie którzy chcieli podziękować i wyrazić swoją wdzięczność za otrzymaną pomoc, uśmiech bądź przyjaźń przygotowywali podziękowania dla swoich kolegów , nauczycieli lub pracowników szkoły. Na dolnym korytarzu stanęło „ Drzewka Życzliwości” , gdzie na przygotowanych kolorowych listkach każdy napisać mógł coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli. Uczniowie podczas przerw rozdawali wszystkim napotkanym osobom karteczki z pozytywnymi hasłami. Zwycięzcami w konkursie na najładniejszy wiersz- rymowankę o Życzliwości zostali: Magdalena Aleksandrowicz oraz Jakub Sobolewski. W naszej szkole najżyczliwszą dziewczyną okazała się Bianka Sak-Gawlik z kl.8 , a najżyczliwszym chłopakiem okazał się Gabriel Pietrzak z kl. 5. Na koniec uczennice wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego przeszły się po ulicach naszej miejscowości w celi wręczenia laurek z życzeniami. Pamiętajmy, że uśmiech, serdeczność i wzajemny szacunek są dobre na wszystko!

             

             

             

          • Reaguję na przemoc - STOP przemocy!

          • Reaguję na przemoc – nie przemocy! to temat zajęć w których uczestniczyli uczniowie naszej placówki. Podczas spotkania Zespół Interdyscyplinarny Gminy Wierzchowo uświadomił dzieciom różnice między złością, agresją i przemocą, zwracając uwagę na spektrum zachowań negatywnych. Przybliżył słuchaczom konsensualne sposoby rozwiązywania problemów emocjonalnych, skuteczne sposoby obrony oraz podał propozycje zasad i umów zapobiegających agresji i przemocy.

          • Poranny Krąg

          • Poranny Krąg jest metodą, którą określamy jako wielozmysłową. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Świat przyrody jest źródłem zróżnicowanych bodźców. Każda pora roku kojarzy się nam z kolorem, smakiem, obrazem, zapachem itp. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę. Tutaj kalendarz narzuca kolor, żywioł, smak, zapach, bodźce wzrokowe, słuchowe, wystrój sali. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi są te zaczerpnięte z natury.

          • Turniej tenisa stołowego

          • 15 listopada w Szkole Podstwowej nr 3 w Złocieńcu odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopców i dziewcząt w tenisie stołowym. Uczennice z naszej szkoly zajęły 3 miejsce a chłopcy 4.

          • Czy znasz siebie?

          • 15 listopada 2022 r. uczniowie - w czasie przerw lekcyjnych - mieli okazję rozwiązać minitest „Czy znasz siebie?”. Uczennice z kl. VIII w składzie: Bianca Sak-Gawlik , Maja Łuczka , Andrianna Dykunets oraz Katarzyna Kalinowska pomagały swoim młodszym koleżankom i kolegom znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak wielu ludzi boi się realnego życia i z tego powodu chętnie oddaje się marzeniom.

            Zapamiętajmy!

            Jak ważna jest samoświadomość wiedzą Ci, którzy potrafią porządkować swój wewnętrzny świat, nazwać to, co się aktualnie z nami dzieje, emocje, których doświadczają, myśli i stany.

          • 11 listopada Dzień Niepodległości

          • Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się 10 listopada w szkole po trzeciej lekcji, o 11.00. Uczniowie wszystkich klas i pracownicy zgromadzili się na dolnym holu. Uroczystość zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji ,,Szkoła do hymnu", o godzinie 11.11 został zaśpiewany hymn narodowy przez społeczność szkolną. Uczniowie obejrzeli bajkę o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku oraz o bohaterach, dzięki którym tak się stało. Tę część akademii ubarwiły piosenki o niepodległości śpiewane przez Kropelki. W dniu dzisiejszym delegacje z naszej szkoły wzięły udział w uroczystościach przy pomniku w Świerczynie i w Wierzchowie.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Dzień dobry piątek!

            Kochani, dzisiaj świętowaliśmy ,,Dzień Postaci z Bajek,, staraliśmy się rozpoznać naszych ulubionych bajowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa.

            5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, była to wyjątkowa okazja aby dzieci mogły spędzić czas i pobawić sie z ulubionymi bohaterami.

          • Sensoplastyka

          • Nim aura się zmieni, trochę lata tej jesieni...

            Na zajęciach sensoplastyki mieliśmy możliwość poczucia prawdziwie nadmorskiego klimatu. Otóż z mieszaniny mąki i oleju samodzielnie wytworzyliśmy piasek, którego efekt końcowy był identyczny z naturalnym! Obserwowaliśmy jak z cieszy i materiału sypkiego powstaje całkiem nowa konsystencja. Ważny był odpowiedni dobór proporcji, żeby nasz piasek nie był ani za suchy ani zbyt mokry.

            Gdy już wspólnymi siłami każdemu z nas udało się pozyskać odpowiedni materiał, z radością małych dzieci lepiliśmy babki. Były to bardzo sympatyczne zajęcia! Już się zastanawiamy nad czym będziemy pracować na przyszłych zajęciach...

          • Aktywny Ogród Zmysłów

          • Warsztaty sensoryczne odbywające się w naturalnych warunkach w ramach projektu „Aktywny

            Ogród Zmysłów” realizowanego w ZS w Świerczynie, to tylko część aktywności jaka była udziałem

            naszych uczniów. Od wiosny do jesieni wiele dzieje się w ogrodzie , porządkowanie , sadzenie ,

            pielęgnacja to praca, którą dzieci wspólnie z rodzicami, a także pracownikami szkoły wykonywali w

            najbliższym otoczeniu. Plac szkolny zmienił się nie do poznania. Dzięki zaangażowaniu wielu osób,

            powstały mini ogródki tematyczne, ozdobne naturalne miejsca wypoczynku i zabaw.

            Przygotowaliśmy także zielone strefy relaksu i aktywności, gdzie w każdym z tych miejsc mogliśmy

            rozwijać wszystkie zmysły i zadbać o swój dobrostan. Wracamy do natury , to dzięki niej czujemy się i

            żyjemy lepiej, stajemy się szczęśliwsi. Rozumiemy konieczność współistnienia z przyrodą, dzięki

            utworzeniu w naszej szkole koła ekologicznego wzrośnie świadomość społeczności lokalnej w tym

            zakresie. Kończymy ten projekt ale działamy dalej.

            Patronat nad realizowanym projektem objęło STOWARZYSZENIE „NASZA ŚWIERCZYNA”

            Projekt Aktywny ogród zmysłów realizowany jest ze środków otrzymanych z

            RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA

            LATA 2021-2030. MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w

            WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023 R.

            „Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju

            Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw

            Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”

            #NOWEFIO

            #NIW

            „sfinansowano ze środków @narodowyinstytutwolnosci ze środków #NOWEFIO,

            @KomitetPozytku”

          • Szkoła Pamięta

          • Zespół Szkół w Świerczynie tradycyjnie dołączył do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła Pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o osobach, których nie ma już wśród nas. Uczniowie zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci oraz na opuszczonych grobach na cmentarzu.

          • Uczniowie dbają o miejsca pamięci

          • Uczniowie Zespołu Szkół w Świerczynie dbają o lokalne miejsca pamięci. Dzieci wraz z opiekunem Samorzadu Uczniowskiego panią Joanną Kalinowską uporządkowali miejsce wokół pomnika pamięci w Świerczynie.

          • Klasa IV z wizytą w PSP w Wałczu

          • 25 października uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Świerczynie wybrali się w odwiedziny do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Dzieci zapoznały się z zawodem strażaka, z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia oraz bezpiecznego zachowania nad wodą. Strażacy z Jednostki PSP przedstawili jak wygląda praca w straży oraz jaki sprzęt na co dzień jest wykorzystywany podczas prowadzonych działań. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, usuwają połamane przez wichury drzewa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem oraz ubrania specjalne w jakie są zabezpieczeni w czasie prowadzonych działań. Zwiedziły również pomieszczenia z których strażacy korzystają będąc na służbie. Kto chciał mógł przymierzyć hełm strażacki, potrzymać wąż. Wizyta w strażackiej remizie to doskonała forma edukacji, dotycząca uświadomienia dzieci o grożących niebezpieczeństwach w przypadku wystąpienia pożaru, wypadku i innych zagrożeń, które mogą mieć miejsce.

             

          • Częściowe zaćmienie Słońca

          • We wtorek 25 października uczniowie Zespołu Szkół w Świerczynie byli świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Zaćmienie Słońca to zjawisko, podczas którego Słońce lub jego część zostaje zakryte przez Księżyc. To unikalna sytuacja astronomiczna, którą nieczęsto można zaobserwować z terenów Polski, dlatego była to  wyjątkowa okazja, aby uczniowie z panem Andrzejem Pokrzywnickim mogli cieszyć się wyjątkowymi widokami używając teleskopu z filtrem słonecznym.

          • ,,Poznaj Polskę" Poznań

          • W środę, 19 października 2022r. 20 uczniów Zespołu Szkół im. 1WDK w Świerczynie z klas I-III wybrało się na wycieczkę w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
            W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły otrzymali środki na dofinansowanie wyjazdu do Palmiarni w Poznaniu, a także do Poznańskiego Muzeum Pyry. W Palmiarni (największej w Polsce) uczniowie oprowadzani przez panią przewodnik poznali historię tego miejsca, usłyszeli o ciekawych roślinach i zwierzętach żyjących w różnych egzotycznych miejscach na świecie. Robili zdjęcia, zachwycali się roślinnością, przyglądali się rybom. Palmiarnia bardzo im się podobała. szczególne wrażenie robiły palmy, rośliny tropikalne – drzewo kiełbasiane, baobab czy kaktusiarnia.

            Z zainteresowaniem przyglądali się też roślinom, które żywią się owadami. Dla wielu była to pierwsza w życiu wizyta w tym miejscu. Drugim miejscem, które dzieci odwiedziły w Poznaniu było Muzeum Pyry. Był to ciekawie spędzony czas podczas którego dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, piekąc swoją pyrkę. Poznały też historie ziemniaka opowiadaną poznańską gwarą, jak również dowiedziały się o różnych zastosowaniach ziemniaka.

            Wszystkim uczniom bardzo się podobało.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 13.10.2022 r. w Zespole Szkół w Świerczynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            To również bardzo ważny dzień dla uczniów klasy I, którzy złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Zespołu Szkól w Świerczynie.

            Były podziękowania dla pracowników Szkoły, życzenia od uczniów dla nauczycieli oraz wręczenie słodkich dyplomów w podziękowaniu za Ich pracę. Jak co roku nie zabrakło też występów naszych uczniów- zespołu "Kropelki", uczniów Samorządu Uczniowskiego oraz grupy teatralnej Świerszcze.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w uroczystości. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu części artystycznej, dekoracji oraz przygotowanie oprawy muzycznej i całego nagłośnienia.